Anasayfa » Kargo » Avrupa Birliği 22 EURO Gümrük Muafiyetini Kaldırıyor

Avrupa Birliği 22 EURO Gümrük Muafiyetini Kaldırıyor

Yazar: İhracat Forum
Yayınlanan: Son Güncelleme Tarihi 158 görüntüleme

Avrupa Birliği, 1 Temmuz 2021 itibariyle 22€ gümrük muafiyetini kaldırıyor. E-ticaret satıcıları bu değişiklikten nasıl etkilenecek?

Avrupa Birliği ülkeleri neler, hangi ülkeleri kapsıyor?

Avusturya, Slovenya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, İrlanda, İtalya, Letonya Litvanya, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İspanya, İsveç, Lüksemburg, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Hollanda, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya

Şu anki kanun nedir?

Şu an AB ülkelerinde gümrük mal bedeli sınırı 22 Euro’dur. Bu bedelin altında kalan gönderiler için alıcılar KDV ödemiyordu.

Ne değişti?

1 Temmuz 2021 itibariyle 22€ olan gümrük mal bedeli sıfıra indirilliyor. Bu tarihten itibaren alıcılar her siparişi için vergi ödemek zorunda kalacak.

E-ticaret satıcıları ne yapmalı?

Satış yaptığınız e-ticaret platformları 150 Euro altı gönderiler için IOSS sistemine kayıt olursa süreç tüm hem alıcı hem satıcılar için daha sağlıklı ilerleyecektir. Böylece alıcılar vergileri siparişle birlikte ödeyecek ve ek bir masraf olmadan ürünlerini teslim alacaklar.

IOSS nedir?

IOSS, Avrupa Birliği ülkelerine satış yapan işletmeler ya da satıcıların satışlarına ait KDV’yi beyan edebilecekleri ve ödeyebilecekleri elektronik ortamdır.

ETSY satıcıları nasıl etkilenecek?

ETSY, gönderileriniz için kendi IOSS numarasını kullanmanıza izin verecek. Böylece, müşteriler vergiyi sipariş esnasında ödeyecekler. Biz satıcılara kalan kısım ise proformaya ETSY’nin IOSS numarasını girmek. Bu numarayı girmezsek müşteri tekrar vergi ödemek zorunda kalır ve teslimat süreci uzar.

Ayrıntıları ETSY blog sayfasından takip edebilirsiniz. https://www.etsy.com/seller-handbook/article/new-import-vat-updates-you-need-to-know/1014946249688

Benzer Yazılar

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Tamam Detaylar