Anasayfa » Kargo » CN22 Formu nedir? PTT Gönderilerinde Doldurmak Zorunlu mu?

CN22 Formu nedir? PTT Gönderilerinde Doldurmak Zorunlu mu?

Yazar: İhracat Forum
1.726 görüntüleme

Ürünlerin gümrükten geri dönme-reddedilme nedenlerinden biri de ürün içeriği ve bedeli hakkında bilgi içermemesidir. Bu yüzden, aslında her PTT şubesinden yapılan gönderilerde bulunmak zorunda olan ama bazı personellerin dikkat/bilgi eksikliği nedeniyle kontrol etmediği CN22 belgesine değinelim.

CN22 Formu Nedir?

CN22 basit bir gümrük beyannamesidir. Paketinizin içeriğini gümrük makamlarına beyan etmek için bir gümrük belgesidir (form). Yani, bir açıklama da dahil olmak üzere malların nitelik, değer, menşe ülke ve biliniyorsa gümrük tarife numarası (HS veya GTIP kodu) bilgileri yer alır.

Nereden Bulabilirim?

Normal şartlarda tüm PTT şubelerinde bulunması gerekir ancak bazen malzeme tedariği konusunda eksiklik yaşanabiliyor, özellikle küçük şubelerde. Merkez postanalerde genellikle bulunuyor.

Eğer şubede mevcut değilse kendiniz çoğaltarak kullanabilirsiniz. Örnek görseli inceleyebilir, Word formatındaki dosyayı indirerek herhangi bir yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

Herkese bol kazançlar.

cn22

CN22 Beyan Formu Sablon

Benzer Yazılar

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Tamam Detaylar