Anasayfa » Etsy » Etsy nedir?

Etsy nedir?

Yazar: İhracat Forum
351 görüntüleme

Temel olarak; Etsy, zanaatkarlık ve eski koleksiyonlarla/antikalarla ilgilenen bağımsız işletme sahipleri ve girişimcilere çevrimiçi bir pazar yeri sunar. Pazaryeri terimini Türkiye’de Trendyol, Amazon, HepsiBurada gibi platformlara benzetsek de, Etsy’nin farkı el yapımı ürünler, imalata hizmet eden ürünler ve antika sınıfına giren ürünlerin satış yeri olarak niteleyebiliriz.

  • Etsy, bağımsız zanaatkarların, sanatçıların ve koleksiyoncuların vintage, el yapımı veya ısmarlama mücevher, giysi, ev dekorasyonu, sanat, oyuncak ve daha fazlasını satabileceği çevrimiçi bir pazar yeridir.
  • Etsy, çok çeşitli gönderim seçenekleri sunar ve kredi ve banka kartları, Etsy hediye kartları, PayPal, Apple veya Google Pay dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemlerini kabul eder.
  • Etsy, Shopify, Big Cartel ve Amazon Handmade gibi markalarla rekabet ediyor, ancak %80’den fazla kadından oluşan bir satıcı havuzu sayesinde pazarın önemli bir köşesini kaptı.

Etsy, 2005 yılında küçük, bağımsız sanatçılar, yaratıcılar ve koleksiyonerleri daha kişiselleştirilmiş bir dokunuşla hediyeler, koleksiyon ürünleri ve ürünler arayan müşterilerle buluşturmak için kuruldu.

VentureBeat, sitenin kullanıma sunulmasından sadece iki yıl sonra, yaklaşık yarım milyon kullanıcıya ve 26 milyon dolarlık satışa sahip olduğunu bildirdi. Yahoo’ya göre, 2018 yılına kadar e-ticaret şirketi 2 milyon satıcı ve 50 milyon ürün topladı.

Bu hızlı ve sürekli başarıyı depolar aracılığıyla değil, bağımsız satıcılardan oluşan ağ aracılığıyla elde etti. Platformun 2019’da kendi bildirdiğine göre, çoğunlukla kadınlardan oluşan bir çevrimiçi mağaza sahipleri topluluğudur – Etsy satıcılarının %87’si 2019’da kadın olarak tanımlandı.

Etsy platformunda alım satım yapmadan önce bilmeniz gerekenler.

Etsy nedir?

Etsy, bağımsız sanatçıların ve zanaatkarların ürünlerini satabilecekleri bir çevrimiçi pazar yeridir. Etsy, el sanatları ve el sanatları malzemelerine ek olarak öncelikle el yapımı oyuncaklar, koleksiyonlar, sanat, ev eşyaları, eski mobilyalar, mücevherler, giysiler, çanta ve cüzdan gibi kişisel kullanım ürünleri ve tatil eşyaları ile ilişkilendirilebilir. Bunlarla beraber hizmet verenler hizmetlerini listeleyebilir, tasarımcılar dijital ürünlerini satabilirler.

Ayrıca, Etsy’de en çok aranan anahtar kelimeleri inceleyerek genel olarak hangi ürünlere yönelim olduğunu keşfedebilirsiniz.

hand icon png

Amazon ve Walmart’ın aksine, sitedeki her şey satıcıları tarafından yapılır ve satılır. (Son zamanlarda bu kriter istismar edilse de, uymayan mağazaların kapatıldığını sıklıkla duyuyor, okuyoruz.) Bu bağımsız işletme sahipleri, yalnızca mallarını üretmekle kalmaz, aynı zamanda siparişlerini ve envanterlerini de yönetir. Etsy, daha küçük, bağımsız içerik oluşturuculara müşteri bulmak ve çekmek için bir platform sağlayarak aracı görevi görür.

Müşterilerin gözünden Etsy

Perakende platformu, göz atma geçmişlerine dayalı olarak öğeler ve satıcılar için öneriler sunmanın yanı sıra, müşterilerin arama sorgularını daraltmalarına yardımcı olmak için tekliflerini kategorilere göre sıralar. Belirli bir öğeyi arıyorlarsa, onu bulmak için sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanırlar. Ancak, anahtar kelimelere veya öğe türüne göre göz atmayı tercih ederlerse, Etsy, arama özelliğinin hemen altında çeşitli satın alma kategorilerine bağlantı ve öneriler sunar.

Etsy SEO öneriler

Etsy hesabı olan veya misafir olarak (üye olmadan) ödeme yapmak isteyen herkes siteden ürün satın alabilir. Satın alma süreci, diğer çevrimiçi pazaryerlerine çok benzer ve ödeme yaparken kredi kartları, banka kartları, Etsy hediye kartları ve Etsy kredilerini kabul eder. Apple Pay ,Google Pay ve seçeneğin mevcut olduğu bazı banka havalesi hizmetleri ve PayPal da ödeme seçenekleri arasındadır. Küresel bir perakendeci olarak, bazı alıcılar ülkeye özgü taksit yöntemleriyle bile ödeme yapabilir.

Tüm Etsy mağaza sahipleri kendi stoklarını yönettiklerinden dolayı, nakliyelerinden de sorumludurlar. Etsy’deki çoğu satıcı, küresel olarak gönderim yapar ve çeşitli nakliye yöntemleri arasından seçim yapmaya izin verir, hatta bazıları ücretsiz kargo seçeneği sunar. Her satıcı kendi gönderim yöntemini seçtiğinden, alıcıların birden fazla satıcıdan sipariş vermesi, hepsini aynı anda sipariş etmiş olsalar bile, büyük olasılıkla farklı taşıyıcılardan farklı zamanlarda paketler alacağı anlamına gelir. Neyse ki, bir nakliye sorunu ortaya çıkarsa, Etsy sorunu çözmek için satıcıyla doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bir sohbet uygulamasının yanı sıra sipariş numarası ve nakliye onayını kontrol etmek için bir araç sunar.

Etsy, hem özel hem de el yapımı kıyafetlerin yanı sıra vintage parçalara da sahiptir.

Etsy’de mağaza açmak isteyenler, milyonlarca bağımsız satıcıdan oluşan bir ağa katılacak. Sitede herhangi bir ürünü satmak için kurallar vardır. Ancak özellikle “eski” parçalar satmakla ilgileniyorsanız, Etsy’nin, parçanın en az 20 yaşında olup olmadığını teyit etmenizle başlayan bir doğrulama süreci vardır.

Ne satıyor olursanız olun, hesabınızı oluşturmak için herhangi bir ücret yoktur, ancak ürünlerinizi listelediğinizde, sattığınızda ve gönderdiğinizde ücretler vardır. Bir mağaza kurmak için aşağıdaki bilgileri doğru girmeniz gerekir:

  • Konum
  • Mağaza adı
  • Alıcılar tarafından nasıl ödeme almak istiyorsunuz?
  • Etsy ücretlerini ödemek için banka bilgileriniz

Tüm bu bilgileri sağladıktan sonra ilk listenizi oluşturabilirsiniz. Etsy’de bir ürünü listelemek 0,20 dolardır. Listelediğiniz her öğenin satılmadan veya silinmeden önce dört aylık bir ömrü vardır. Ve Etsy ana sayfasında ürünlerinizi tanıtmak veya tanıtmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda, reklamın süresine bağlı olarak, satışlarınızın belirli bir yüzdesine veya önceden belirlenmiş bir maliyete de mal olur.

Mağazanızı kurarken, dijital görünümü ve fiyatları, müşterilerin güveneceği ve geri dönecekleri bir imza markası oluşturmada göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler olacaktır. Birçok başarılı içerik oluşturucu, benzersiz kullanıcı adları, temalar seçmeye çalışır, yüksek kaliteli fotoğraflar sağlar ve potansiyel müşterileri bulmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini uygular.

Sıfırdan başlayacak olanlar için Etsy hakkında temel bilgiler yukarıdaki gibidir. Websitemizde veya Google’da yanıtını bulamadığınız sorular için yorum alanını kullanabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Herkese bol kazançlar.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Tamam Detaylar