Anasayfa » Kargo » İhracat e-Fatura iptali nasıl yapılır?

İhracat e-Fatura iptali nasıl yapılır?

Yazar: İhracat Forum
1.873 görüntüleme

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde fatura kesme süreçlerini kolaylaştırmak için Paraşüt e-fatura entegrasyonu ile çalışmaya başladık. İlk faturalarımızı keserken sehven e-fatura/ihracat faturası kesmiş bulunduk. Bizim gibi mikro ihracat / ETGB olarak çıkış yapanların e-Arşiv fatura kesmesi gerekiyormuş, bunu hata yaptıktan sonra öğrendik.

E-fatura kestiğimiz paketler TNT lojistik merkezinde takıldı ve e-Fatura ile ETGB yapılamayacağı bilgisi, e-Arşiv fatura kesmemiz istendi. Dedikleri gibi e-Arşiv faturamızı düzenleyip gönderdik ancak elde kalan e-Faturaların iptal edilmesi gerekiyordu.

Ne çalıştığımız entegratör kargo firması ne de muhasebecimiz GTB Onayı Bekleniyor durumunda kalan e-ihracat faturalarımızın iptali için bilgi sahibi değildi. İnternette de yeterince kaynak bulamadık. Bu kaynak eksikliğini tamamlamak isteriz.

Öncelikle e-ihracat fatura iptali https://efatura.gtb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılıyor. Bu portala erişim genellikle gümrük müşavirleri tarafından yapılır ancak mükellef olarak bizim de erişim yetkisi alabileceğimizi öğrendik.

e-Fatura İşlem Yetkisi alabilmek için ekte yer alan dilekçeyi doldurduktan sonra şirket sahibi olarak, hazırlıksız olmamak için şirkete dair tüm evrakları (İmza sirküsü, vergi levhası, ticaret sicil tasdiknamesi vs.) beraberimizde kargo gümrük müdürlüğüne götürdük.

İlgili memur hemen o an evrak girişini yaptı. Evrak girişi tamamlandıktan sonra https://uygulama.gtb.gov.tr/BilgeSifreIslemleri/ adresine girerek, verdiğimiz anne kızlık soy adı, TC kimlik no ve e-posta adresi bilgilerini kullanarak şifre oluşturduk.

Şifre oluşturma ekranının 2. adımında e-imza bilgileri istiyor. Eğer kullanmak istemiyorsanız bu alanı boş bırakarak şifre oluşturma işlemlerine devam edebilirsiniz.

Vakit kaybı yaşamamak adına en çok dikkat etmeniz gereken nokta, dilekçenin kargo gümrük müdürlüğüne verilmesi gerektiği.

Bizim dilekçe verdiğimiz yer olan İstanbul Avrupa Yakası, Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü’nün harita konumu takip eden bağlantıda mevcuttur. https://goo.gl/maps/Vtu218c5Cuo6knf99

Dilekçe örneği ektedir.

e-Fatura islem yetkisi dilekce ornegi

Herkese bol kazançlar

Benzer Yazılar

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Tamam Detaylar