Anasayfa » Kargo » PTT SDR Nedir?

PTT SDR Nedir?

Yazar: İhracat Forum
Yayınlanan: Son Güncelleme Tarihi 1.937 görüntüleme

PTT yurtdışı gönderiler için hesaplama panelinde gördüğümüz SDR; Dolar, Euro, Yuan, Japon Yeni ve İngiliz sterlininden oluşan para birimlerinin oluşturduğu sepete göre belirlenen bir değerdir.

SDR Nedir?

sdr para birimi

SDR, 1969 yılında IMF tarafından, uluslararası rezervlerin desteklenmesi için yaratılan bir hesap birimidir. SDR’nin değeri, küresel ekonomik sistemde önemli yer tutan ülkelerin ve parasal birliklerin para birimlerinden oluşan bir sepet esas alınarak belirlenir ve söz konusu sepetin bileşimi her 5 yılda bir gözden geçirilir.

Yani artık PTT Gönder Ücreti Hesaplama modülünü kullanarak TL bazlı fiyat öğrenemeyeceğiz. Net TL fiyat hesaplamak için ya bir Excel ile SDR hesaplama modülü kullanacağız ya da PTT veznesinde net fiyatları öğrenebileceğiz.

SDR sepetinde hangi para birimleri var?

SDR sepeti içerisinde Amerikan doları %41.73, Euro %30.93, Yuan %10.92, Japon yeni %8.33 ve İngiliz sterlini %8.09’luk paya sahiptir.

SDR ne kadar?

Güncel SDR kuru Merkez Bankası Döviz Kurları sayfasının en altında kalan satırdan takip edilebilir. https://www.tcmb.gov.tr/kurlar/kurlar_tr.html

Örnek olarak; 5 Kasım Cuma, 2021 tarihi için 1 SDR 13,67 TL’dir.

Güncel PTT fiyat listelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Herkese bol kazançlar.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Tamam Detaylar