ETSY IOSS Numarası

Avrupa Birliği Merkezi Gümrük İşlemleri kapsamında, artık ETSY üzerinden Avrupa’ya yapacağımız satışların KDV’si satış sırasında ETSY tarafından tahsil edilecek. Bundan sonra her satışımız için satış detayında bulunan ETSY IOSS numarasını gümrük beyannamelerimizde belirtmek zorundayız.

Burada dikkat etmemiz gereken şey 150€ sınırı. 150 Euro ve üzeri siparişler için ETSY KDV tahsil etmeyecek. Ya bizler kargolama öncesi ödeyeceğiz yada müşteri ürünü teslim alırken ödeyecek. Bu tutarın üzerindeki siparişler için kesinlikle IOSS numarası yazmamalısınız.

ETSY IOSS Numarası Nedir?

IM3720000224

Merhaba,
Esnaf muafiyetim var ve Etsy’ de ürünlerim 150 Euro altında fiyatlarda. CN22 etiketi kullanırken ne yazmam gerektiğini bilmiyorum. IOSS numarası CN22 etiketi üzerine mi yazılacak. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Merhaba,

Eğer siparişlerinizi ShipEntegra gibi ekspres kargo entegratörleri ile gönderiyorsanız, gönderi oluşturma ekranında Avrupa ülkeleri için IOSS numarası istiyor. Bu şekilde gönderiyorsanız paket üzerine bir şey yazmanıza gerek yok.

Eğer PTT gibi posta servislerini kullanıyorsanız, CN22 formu veya paket üzerinde görünecek herhangi bir yere veya proforma üzerine yazabilirsiniz. Yine bu gönderim şeklinde proforma düzenlemiyorsanız ürün bedelinin yer aldığı ve satış vergisinin tahsil edildiğine dair bilgi yer alan bir etiket mutlaka yapıştırmalısınız.

Bol kazançlar

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ptt ile gönderiyorum, CN22 formunu ve IOSS numarasını öne, ayrıca paketin arkasına Etsy receipt dökümünü ve Muafiyet belgemi de yapıştırdım. Sanıyorum doğru oldu, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
İyi günler, iyi çalışmalar.

Öyleyse her şey olması gerektiği gibi görünüyor. Umarız sorunsuz şekilde, hızlıca teslim olur.

Kolaylıklar dileriz

Çok teşekkürler. Son bir şey daha sorsam bilginiz var mı acaba. PTT’de bu IOSS numarasını anlattığımda görevli memur bu numarayı ekranda kayıt edip etmeyeceğini bilemedi. Gönderilerim zarfla olduğu için mektup olarak kabul ediyor. Daha sonra “Gümrük referans numarası mı” acaba diye düşündü ve oraya kaydetti. Bu konuda bilginiz var mı acaba, yoksa bu IOSS numarasını PTT’de kaydetmeye gerek yok mu?
Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

Gümrük referans numarası muhtemelen 300 KG ve 15000€ üzeri ürünlerde geçerli olan, normal gümrükleme süreçlerine tabi olan bir numara, sizin gönderilerinizle ilgisi yok.

IOSS yalnızca Avrupa Birliği Gümrüğü için gerekli. PTT’de bu numara ile yapılacak bir işlem yok. Olur da Turpex ile gönderim yapacaksanız ihtiyaç duyulabilir.

Anladım, zarfın üzerine yazmak yeterli olacak, çok teşekkürler, iyi çalışmalar :)

1 Like