Anasayfa » Etsy » 7 Yıllık E-ticaret Satıcısından Etsy Tecrübeleri

7 Yıllık E-ticaret Satıcısından Etsy Tecrübeleri

Yazar: Doruk
Yayınlanan: Son Güncelleme Tarihi 1.530 görüntüleme

Google’da Etsy hakkında arama yaptığımızda, gördüğümüz içeriklerin neredeyse %70’i birbirinin kopyası gibi: neler satılır, nasıl zengin olunur, nasıl dolar kazanılır vs. Bir satıcı olarak yazıları gözden geçirdiğimde sadece buz dağının görünen kısmının anlatıldığını, birçok yazının nihai amacının danışmanlık hizmeti satmak olduğunu görüyorum maalesef. Gerçekten Etsy’de satışı tecrübe etmiş, zorluklarını ve çözümlerini paylaşmak istemeyenleri bir nebze anlıyorum: iş yoğunluğu veya daha iyi noktalara nasıl gelebilirim sorusuyla başlayan beyin fırtınaları olabilir, pazarı paylaşmak istemiyor olabilir, kendisi zor yoldan öğrenmiş ve başkalarının da aynı yoldan geçmesini istiyor olabilir vs. vs.

Sıklıkla ziyaret ettiğim Türkiye’nin en büyük webmaster sitelerinden biri olan r10.net’de Babyyoda arkadaşımın rafine tecrübelerini aktardığı bir içeriğe denk geldim ve sizlerle paylaşmak istedim.


3 Yıldır ETSY den Satış Yapandan Bilgiler

Öncelikle Merhabalar,

Kendimi biraz tanıtayım ben 7 yıldır e-ticaret sektöründe satış yapmaktayım şuan Türkiye, İngiltere, ABD’de şirketlerim var ve ayrıca 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. (Evet 14 yaşında başladım ticarete)

Bugün 3 Yıllık Etsy serüvenimde öğrendiklerimi anlatacağım ve bu işe yeni başlayanları bekleyen zorluklardan bahsedeceğim. Ben genel olarak deri ürünleri, dijital ürünler, değerli maden takılar ve ev süsleri sattım belirli periyodlarla.

KARGO

Maalesef sizi bekleyen en büyük sorunların başında bu geliyor çünkü fiyatlar son dönemde 2 kat ve daha fazla bir artış söz konusu. Eğer yeni bir satıcıysanız Shipentegra, Navlungo tarzı firmalar ile çalışmanız daha uygun olur sonradan belirli satış hacmi yakaladığınızda UPS, FedEx tarzı ana firmalardan fiyat listesi talebinde bulunabilirsiniz.

ÜRÜN SEÇİMİ

3 yıldır anladığım en önemli şeyin başında bu platforma kullanılmış çorabınızı koysanız bile satılır tabi bu işin şakası satmak istediğiniz şeyin satış oranı/satıcı sayısı oranını iyi analiz etmeniz gerekir bunun için Erank kullanmanızı öneririm potansiyel rakipleri öğrenmek için ayrıca ürününüzün Türk satıcılarını öğrenmek isterseniz filtre kısmında shop location’u Türkiye seçebilirsiniz. Eğer satmak istediğiniz üründe Türk satıcılar fazla ise akli dengeniz için vazgeçmenizi tavsiye ederim büyük ihtimalle işinize çomak sokacaklardır. Mesela ürününüze düşük yorum vermek, telif atmak, conversion rate düşürmek, ürününüzü kopyalamak gibi daha birçok kurnazlık.

FİYATLANDIRMA

Mesela ürününüzün ortalama satış fiyatı 30 dolar ise sizin 25 dolardan satmanız bir hata olur emin olun fiyatı kırmanız talebi artırmayacak Etsy müşterileri için önemli olan kalite ve ürünün sunumu yani 35 dolara satan birisinin sizden daha çok satış yapması muhtemel. Tabi yorum almak için ilk satışlardan kar beklemeksizin ürün satarsanız ve 5 yıldızlı yorumlar aldıktan sonra fiyatları artırırsanız güzel bir taktik olur.

ÜRÜN LİSTELEME

Ürün açıklaması kısa ve öz olmalı ve ürününüzün anahtar kelimeleri geçmeli aynı şekilde anahtar kelimeler başlık ve tag kısmında da geçmeli 13 taglik sınırı doldurmanızı tavsiye ederim. Ürün fotoğrafları doğal ortamda olmalı yani bir deri cüzdan satıyorsanız bir masada veya elde tutulan fotoğraflar kullanmak daha kaliteli olur. Stüdyo çekimleri dekupe edilmiş resimler Etsy için pek uygun değil.

DİĞER DETAYLAR

  • Conversion Rate ne kadar yüksekse ürünleriniz o kadar görünürlüğü fazla olur ideal yüzdesi en az %1 olmalı eğer daha düşükse bir yerde hata vardır.
  • Alıcılara karşı kibar konuşmayın resmi konuşun.
  • Hindistan, Ürdün, Umman, Pakistan gibi ülkelerde sipariş varsa çalıntı kredi kartıyla olabilir o yüzden dikkat edin.
  • İsrail’den sipariş gelirse adres bilgileri eksik olabilir bir çok kargom geri döndü.
  • Birleşik Arap Emirliğinde sipariş gelirse gümrükte takılıyor ve iadesi uzun sürüyor tabi uzun zaman geçti o siparişlerin üzerinden şuan durumu bilmiyorum. Ben çare olarak üsteki ülkelere siparişi kapattım size de tavsiye ederim.
  • Eğitim tarzı şeyler almanızı önermiyorum insanın tecrübe edinerek aldığı bilgi gibisi yok. Ayrıca Facebook gruplarına katılıp sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Sizin de merak ettiğiniz bir şeyler varsa yorumda sorarsanız bilgim dahilinde cevap verebilirim.


Böylesi rafine bilgileri, paylaşımları bulmak oldukça zor. Hem bunları paylaştığı hem de sitemizde yayınlamaya izin verdiği için kendisine tekrar teşekkürler.

Metnin orijinal haline ulaşmak isteyenler bağlantıyı takip edebilirler. https://www.r10.net/dropshipping/3267536-3-yildir-etsy-den-satis-yapandan-bilgiler.html

Benzer Yazılar

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Tamam Detaylar